Produktblad inneklimat som PDF-fil
 

Förhandstitt på Stadium Arena

Bilden kommer från www.stadiumarena.se

Den 6 december invigs Stadium Arena – Norrköpings efterlängtade multihall. Festligheterna kommer att pågå i nio hektiska dagar med elitbasket i alla tre ligorna, friidrottsgala, allsvensk fotboll, julkonsert och massor av ungdomsaktiviteter. Swegon fick närvara vid en förhandstitt av hallen med Bo Sundberg, VD för Norrköping Arena AB, som guide.

Multihallen kommer att vara Norrköping Dolphins hemmaarena – klubben med topplag i herr-, dam- och rullstolsbasket. Förutom basketarena rymmer den 13 000 kvadratmeter stora hallen en friidrottsarena och träningshall utöver omklädningsrum och restaurang.

Ventilationsaggregat, luftdon och ljuddämpare är levererade av Swegon. Swegon har varit delaktig i projektet redan i ett tidigt skede och samarbetat med projektledning, konsulter och entreprenörer för att hitta den bästa systemlösningen för arenan. Ursprungligen planerades det för 3 större ventilationsaggregat, istället har 7 st GOLD-aggregat installerats – en energi- och utrymmeseffektiv lösning. Swegon hjälper också ventilations- och elentreprenörer med eldragning till aggregaten.

Fem fantastiska fakta om Stadium Arena:

  • Alla dörröppningar är 230 cm höga, då hänsyn tagits till den relativt höga medellängden hos basketspelare.
  • Tillgängligheten för rörelsehindrade i Stadium Arena är unik – en självklarhet, men som fått extra fokus eftersom Norrköping Dolphins har både elit- och ungdomsverksamhet i rullstolsbasket.
  • Mattan i friidrottsarenan är av samma typ som togs fram till OS i Peking – med andra ord världens snabbaste, något Stadium Arena är ensam om i norra Europa.
  • Bergvärme används istället för fjärrvärme, ett medvetet val för att göra arenans belastning på miljön minimal. Något som dessutom medför en besparing i driftskostnader på upp till 400 000 kr per år, men också möjliggör ”gratis” användning av  komfortkyla i anläggningen och GOLD-aggregaten har därför försetts med kombibatterier.
  • Köket i arenan är kraftigt överdimensionerat sett till anläggningens ordinarie restaurang, detta för att man ska kunna använda köket vid Stadium Sports Camp då 5000 ungdomar ska serveras fyra mål mat per dag.

VVS-konsult: ÅF
Ventilationsentreprenör: Ventilationsprojekt i Norrköping AB
Kontaktperson Swegon: Morgan Grönqvist

 
 Projekt
Förhandstitt på Stadium Arena
Parasol till Bolagsverket
Malmö Arena
EKRA Jsc, Ryssland
CINER Group, Turkiet
Studio Acusticum
Ängdala skola i Höllviken
Parasol svalkar LRF
Högskolan Väst
Norrlands största citygalleria
Turning Torso
Renovering med Primo
30 St. Mary Axe
Halmstads huvudbibliotek
Kv. Taktäckaren
Läkarhuset
Primo i tak
Gymnasium - Göteborg
Medtronic i Milano
Postens huvudkontor
Standard - kylbafflar
Pollards Wood
Volkswagen i Dresden
Oberoi Wildflower Hotel
   

Swegon Worldwide
Austria Belgium Czech Republic Denmark Finland France Germany Hungary Italy Netherlands
Norway Poland Slovak Republic Spain Sweden Switzerland United Arab Emirates United Kingdom United States of America
Partners
Belarus Bosnia-Herzegovina Croatia Estonia Greece Iceland Israel Latvia Lithuania Portugal
Romania Russia Serbia Slovenia - air handling units Turkey Ukraine